Connect with us

Новини Черкас

В регіональних новинах про війну майже немає мови ворожнечі: дослідження ІМІ


50% новин у регіональних інтернет-ЗМІ – про масштабне вторгнення Росії в Україну. Більше половини з них присвячені бойовим діям, обстрілам і руйнуванням цивільної інфраструктури та соціальним наслідкам війни.

Такими є результати дослідження громадської організації «Інститут масової інформації», яке проводилося в 10 областях України в листопаді цього року*.

За даними моніторингу, більшість новин регіональних інтернет-ЗМІ, 34% від загальної кількості новин про війну в Україні, стосувалися воєнних дій. Обстріли та руйнування цивільної інфраструктури, включаючи інформацію про її відновлення, становили 11% повідомлень. Водночас 11% новин про війну припало на тему соціальних наслідків війни, особливо відключень електроенергії, водопостачання, опалення тощо.

Звіти з окупованих територій становили 9% публікацій від загальної кількості повідомлень про війну. Проте в деяких регіонах повідомлень на цю тему взагалі не було. Так, у Черкасах та Кропивницькому не зафіксовано жодної публікації на цю тему. У харківських ЗМІ таких повідомлень було не більше 0,2%, у львівських – 0,7%. Натомість у Херсонських інтернет-ЗМІ ці повідомлення становили 26%, а в Донецьких – 15% від загальної кількості публікацій про війну в ЗМІ області.

Кримінальні новини про війну склали 7% від загального контенту на тему повного вторгнення в Україну. Водночас публікації про цивільних жертв війни становили 5,8% від охоплення загальної кількості публікацій про війну. Про гуманітарну та міжнародну допомогу, а також роботу волонтерів та активістів у регіональних інтернет-ЗМІ писали у 10% новин (або 5% від загальної кількості новин про війну).

Найменше уваги в регіональних інтернет-ЗМІ приділено темі внутрішньо переміщених осіб та біженців (4% воєнних повідомлень), а також авіаційним нальотам (0,2% воєнних повідомлень). Водночас 9% новин було присвячено іншим темам, пов’язаним з війною, особливо новинам про мобілізацію, заявам громадських діячів, зокрема представників Росії та Білорусі, інформації про навчання та вшанування воїнів, тематичні фотовиставки та зустрічі з родинами загиблих українських воїнів тощо.

За результатами дослідження найбільше новин про війну опублікували херсонські та донецькі інтернет-ЗМІ – відповідно 95% публікацій від загальної кількості новин регіону. Харківські інтернет-ЗМІ також опублікували 74% новин про війну. Найменше повідомлень про масштабне вторгнення в Україну випустили інтернет-ЗМІ Одеси (28%) та Кропивницького (23% повідомлень про війну від загальної кількості повідомлень в інтернет-ЗМІ області).

Водночас у новинах про війну в Україні зафіксовано низький рівень мови ворожнечі – лише 0,3% новин із мовою ворожнечі від загальної кількості новин про війну. Мова ворожнечі опублікована в п’яти областях: Дніпрі (1,3% воєнних повідомлень), Львівській (1%), Волинській (0,6%), Рівненській (0,4%) та Донецькій (0,2%). Вирази ненависті). Зазначимо, що на основі рекомендація За даними Комісії з журналістської етики, такі слова, як «расисти», «гобліни» не вважаються мовою ворожнечі у значенні «російські окупаційні війська», «російські загарбники», «військова країна-агресор», а також написання назви країни-агресора та її лідера з малої літери. Проте підкреслимо, що медіаексперти наполягають на униканні в новинах евфемізмів на кшталт «орки» та вживанні точних імен військових злочинців.

*У рамках дослідження проаналізовано 6940 публікацій з 7 по 11 листопада 2022 року, з яких 3492 новини про війну в новинних каналах 50 регіональних інтернет-ЗМІ в 10 областях України (Волинська, Дніпровська, Донецька (вільна частина). ), Кропивницький, Львів, Одеса, Рівне, Харків, Херсон, Черкаси). До моніторингу були включені публікації новин з джерел новин в Інтернеті. Аналітики/статті/інтерв’ю, журналістські розслідування, комерційні/політичні джинси, подані як неновинні, колонки/блоги, оголошення не аналізувалися.

Методологія моніторингу передбачала аналіз кількості новин про масштабне вторгнення в Україну, а також аналіз тем новин про війну в Україні, особливо новин про бойові дії (включаючи інформацію про втрати серед армії), обстріли. / руйнування цивільної інфраструктури (включаючи . усунення наслідків), соціальні наслідки війни (відключення електроенергії, води, опалення), цивільні жертви війни (поранення, вбивства), внутрішньо переміщені особи / біженці, гуманітарна допомога / міжнародна підтримка, робота волонтерів/активістів, новини з окупованих територій, кримінальні новини про війну (колабораціоністи, зловживання, злочини тощо), інформація про сигналізацію літаків тощо.

У рамках моніторингу також було визначено кількість повідомлень із мовою ворожнечі, зокрема за категоріями: заклики до насильства/дискримінації, виправдання насильства/дискримінації, твердження про неповноцінність певної групи (зокрема етнічної групи), твердження про злочинність певної групи (в т.ч. етнічної), опір однієї групи проти іншої (в т.ч. етнічної), висловлювання про моральні вади певної групи (в т.ч. етнічної), ін.

Моніторинг проводився в таких інтернет-ЗМІ:

Волинь (ІА Волинські Новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, ІА Конкурент); Дніпро (Дніпро Оперативний (dnepr.express), Дніпровська панорама (dnpr.com.ua), Інформатор (dp.informator.ua), gorod.dp.ua, 056.ua); Донецьк (0629, Карачун, м. Маріуполь, Новини Донбасу, Східний варіант); Кропивницький (Гречка, Нерізана, Хотспот, CBN, Дозор); Львів (Захід.нет, Вволос, Твоє місто, Дивись.Інфо, Гал-інфо); Одеса (Думська, Одеса. Онлайн, 048, Odessa Life, Економічний університет); Рівненська (Рівне вечірнє, Радіо Трек, Рівне медіа, Рівне 1, ОГО); Харків (У місті Харків, 057.ua, Status Quo, Newsroom, Redpost); Херсон (Херсон онлайн, Типовий Херсон, Вгору, Суспільне Херсон, Кавун.city); черкеси (18000, Прочерк, Провсе, Zmi.ck.ua, Вичерпно).

Щоб підтримати українських військових, тисни >ТУТ<.

Джерело: https://imi.org.ua/monitorings/v-regionalnyh-novynah-pro-vijnu-majzhe-nemaye-movy-vorozhnechi-doslidzhennya-imi-i49493

Comments

Новости