Connect with us

Новини Черкас

Скандал із закупівлями продуктів Міноборони — що відомо про переможця тендерів Актив компані


Густий скандал слідує за причетними до перемоги в тендері Міноборони

Скандал, який розгорівся останніми днями навколо нібито завищених вартості продуктів за контрактом Міноборони на армійське харчування, набув великого резонансу. І хоча глава відомства Олексій Резніков назвав розслідування маніпуляцією технічними помилками постачальника, його заступник В’ячеслав Шаповалов уже подав у відставку, а НАБУ та САП нібито розпочали кримінальне провадження ще до розслідування ЗМІ.

«Телеграф» вирішив дізнатися, що відомо про компанію, яка, за інформацією «Дзеркала тижня», стала постачальником продукції для Міноборони за ймовірно завищеними цінами на 13 млрд грн.

Трек братів Суркісів?

За версією блогера Володимира Бондаренка, за компанією ТОВ «Актив Компані», призначеною постачальником продукції для Міноборони, можуть стояти брати Григорій та Ігор Суркіси.

Блогер стверджує, що директор і власник компанії «Актив» Валерій Мелешко раніше керував філією механізації будівельної компанії «Київрембуд», яка раніше належала братам Дмитру та Леоніду Крючковим.

Хоча основним бізнесом для братів донедавна була енергетика, фірма в орбіті їхнього впливу – ТОВ «Ректан» була замішана у скандалах із харчуванням для військовослужбовців. Однак на той час, за версією «Наших грошей», ця компанія входила до сфери впливу міністра оборони Януковича часів Михайла Єжеля та нардепа Юрія Іванущенка. Треба сказати, що хоча брати Крючки не такі підлі, як Михайло Єжель і Юрій Іванущенко (псевдонім «Юра Єнакіївський»), їхня скандальна репутація теж широко відома.

По-перше, брати отримали інформацію через свою роботу на енергетичному ринку – компанія «Енергомережа», заснована в 2015 році, взяла на себе зобов’язання перед обленерго щодо стягнення їхніх вимог до промислових підприємств.

Компанія діяла дуже «новаторськи» — просто списала з позичальників 70% боргу, а решта 30% отримала за гроші, які обленерго просто не повернуло. Таким чином із Запоріжжя, Харкова та Черкаського обленерго було виведено до 2 млрд грн, що спричинило скандал і розслідування розкрадання 346 млн грн Запоріжжя обленерго.

Після цього «Енергомережа» почала ліквідацію компанії, а Дмитро Крючков втік за кордон. Він пережив затримання та звільнення під заставу в Німеччині та повернувся в Україну в 2019 році. Тут його теж затримали, але внесли заставу.

Інформація про розслідування розкрадань Дмитра Крючкова з’явилася також у 2021 році, коли він п’яним прийшов до суду у своїй справі, тобто екс-нардеп від «Батьківщини» (2006-2007) явно не боїться кримінального переслідування проти себе.

За даними «Економічної правди», брати Суркіси політично прикривали «Енергомережу» та Дмитра Крючкова, чого сам Крючков не спростовував, але конкретно не підтверджував.

А може не Суркіс, а начебто підставна особа з послужним списком розкрадань?

Відзначимо, що в діяльності ТОВ «Компанія Актив» завдяки сервісу YouControl «Телеграф» виявив кілька курйозних моментів:

  • статутний капітал компанії всього 1000 грнякий навіть для 2015 року, коли компанія була зареєстрована, виглядає мізерно;
  • за даними сервісу Opendatabot.ua із загальним доходом за 2020 рік 13 мільйонів 412 тисяч гривень, чистий прибуток «Активної компанії» становив лише 41 тис. грн (0,3% рентабельності), що вказує або на дуже високі накладні витрати компанії, або на обширні схеми «мінімізації податків»;
  • при цьому 31.08.2021 податкова вилучила «Активи компанії» підтвердження платника ПДВ однак за ненадання та неподання податкової звітності документ перереєстровано з 1 жовтня;
  • «Компанія Актив» бере участь з 2015 року. у семи переможних державних тендерахпричому в шести з них – виграв у фурах для Держприкордонслужби і лише в одному – для ДержНС;
  • «Компанія Актив» не виграла жодного тендеру. не досягла 200 тис. грн, тобто процедура аукціону взагалі не могла бути проведена, чим часто користуються недобросовісні чиновники для перерахування бюджетних коштів «своєму» підприємству. Проте саме під час відбору для ДСНС відбувся аукціон;
  • тендери, в яких перемогла компанія «Актив», стосувалися постачання максимум 1290 комплектів сухих продуктів. А яким чином компанія збиралася підтримувати цілі військові частини в низці регіонів – незрозуміло, хоча в самій компанії запевняють, що це залежить від них;
  • за місяць до тендеру з Міноборони на мільярди гривень, компанія змінила власника – його замінив Валерій Мелешко замість Володимира Сагайдака. Зауважте, що обидва директори досить невідомі, наприклад, Сагайдак є юристом, і його інтерес до громадського харчування не зовсім зрозумілий.

Але про постать Валерія Мелешка відомо трохи більше, адже раніше він мав відношення до державного підприємства Міністерства оборони України «Білоцерківський військ», тобто в певному сенсі є професійним військовим-контрактником.

У його біографії також є епізод роботи на дочірньому підприємстві механізації ТОВ «Фінансово-енергетична корпорація України». Репутація іншого далека від ідеальної.

Так, ще у 2011 році компанія була фігурантом кримінального провадження за фактом розтрати 50 млн грн, виділених Калушу на Прикарпатті на реалізацію екологічної програми. Частину цих грошей, понад 17 млн ​​грн, чомусь перерахували іншій компанії, яка на той момент була визнана банкрутом.

Також у 2019 році можна знайти судові документи щодо розслідування цієї справи.

Проте сам Валерій Мелешко працював дочірнє підприємство ТОВ «Фінансово-енергетична корпорація України» та провалила кримінальні провадження проти державних підприємств.

Про передісторію скандалу із закупівлею продовольства для Міноборони та позиції сторін читайте в матеріалі “Телеграфа”: «Яйця по 17 грн за штуку». Все про скандал Міноборони з нібито закупівлею продуктів харчування втричі дорожче».Щоб підтримати українських військових, тисни >ТУТ<.

Джерело: https://telegraf.com.ua/ukr/politika/2023-01-24/5776603-v-skandale-s-produktami-dlya-minoborony-nashli-sled-surkisov-chto-izvestno-o-kompanii-postavshchike

Comments

Новости