Connect with us

Новини Черкас

пояснює лікарка — Актуальна тема — tsn.ua


Українці живуть у стресі 9 місяців поспіль. Почуття страху, тривоги, гніву, роздратування, а також надмірне навантаження, порушення режиму дня, неправильне харчування – через тривалість такої ситуації організм перебуває в хронічному стресі і часто дає збій.

Українці живуть у стресі 9 місяців поспіль. Почуття страху, тривоги, гніву, роздратування, а також надмірне навантаження, порушення режиму дня, неправильне харчування – через тривалість такої ситуації організм перебуває в хронічному стресі і часто дає збій.

Надлишок адреналіну і кортизолу негативно позначається як на загальному стані здоров’я, так і на окремих органах і системах. Гормони стресу змушують серце битися швидше, а м’язи напружуються, викликаючи високий тиск і судоми. А це призводить до проблем із зором. Як стрес впливає на очі та що з цим робити, розповіла Тетяна Петровська, очний хірург, головний лікар Черкаського медичного центру «Новий Зір».

Короткочасні реакції на стрес

Коли людина потрапляє в стресову ситуацію, її зіниці розширюються. Це дано природою: у разі небезпеки на сітківку має проникати більше світла, щоб краще орієнтуватися в просторі і втекти. Однак у сучасному світі такий механізм призводить до порушення зору: з часом радіус периферичного зору звужується, що називається синдромом «тунельного зору». Людина бачить лише те зображення, яке падає на центральну частину сітківки, як у телескоп.

А через прискореного пульсу і дихання виникає гіпервентиляція легенів – рівень кисню в організмі різко підвищується, а вуглекислого газу, навпаки, знижується. Такий стан особливо характерно для панічних атак, в результаті яких у людини часто темніє в очах або з’являються зірочки або мушки.

Кровоносні судини і стрес

Від стресу в першу чергу страждає судинна система очей: пошкоджуються дрібні капіляри, через які кисень і корисні речовини надходять до органів зору.

Тетяна Петровська, очний хірург, головний лікар Черкаського медичного центру «Новий Зір».

У разі падіння артеріального тиску відбувається спазм артерій, що живлять зоровий нерв. Це може викликати гостре порушення кровообігу – ішемічну нейропатію зорового нерва. Залежно від ступеня порушення зір знижується, з’являється нерухома темна пляма перед очима. Крім того, венозний тромбоз або артеріальна оклюзія може бути наслідком закупорки кровоносних судин сітківки. Тоді зір одного ока відразу ж падає, ніби затьмарюється. Такі стани дуже серйозні, необхідно терміново звернутися до офтальмолога, оскільки ефективне лікування триває всього 3 тижні. Однак не завжди вдається відновити зір.

Слід зазначити, що порушення зору також можуть бути симптомом захворювання головного мозку.

Тому, якщо у вас часто підвищується тиск через стрес або з’являються темні плями або плями перед очима і погіршується зір, негайно зверніться до лікаря – терапевта, який призначить ліки від гіпертонії та офтальмолога для діагностики зорового апарату. .

Особливу увагу хочеться приділити хворим на глаукому. Поки що немає досліджень, які свідчать про те, що стрес є прямою причиною його виникнення. Однак у людей з глаукомою зоровий нерв не в найкращому стані, тому порушення кровообігу, викликане стресом, може погіршити ситуацію. Крім того, у стресових ситуаціях пацієнти часто забувають прийняти ліки та пройти обстеження. Але слід пам’ятати, що порушення зору при глаукомі незворотні, а раннє лікування знижує цей ризик у 5 разів!

М’язи і стрес

При тривалому стресі і факторах, що його супроводжують (безсоння, нерегулярне харчування, алкоголь і куріння), очні м’язи постійно перенапружуються, що підвищує ймовірність розвитку короткозорості або далекозорості (погано бачить предмети на близькій або дальній відстані) і астигматизм (розмите зображення з нечіткими краями або кривими лініями).

Через війну значно зросла кількість пацієнтів із порушеннями рефракції, в українців почали проявлятися раніше приховані проблеми із зором або загострилися наявні. У ранньому віці також частіше зустрічається далекозорість, пресбіопія, яка виявляється навіть у 35-40-річних. Тому не нехтуйте профілактичним оглядом для корекції зору за допомогою окулярів, лінз або, можливо, лазера.

Неприємним наслідком хронічного стресу є «смикання очей» — міокімія. М’язи на обличчі не витримують сильного або тривалого напруження, а коли, наприклад, сіпається повіка, починається нервове перетікання. Він триває від кількох хвилин до годин і навіть днів. Однак однією з причин міокімії може бути синдром «сухого ока». Тому спробуйте застосовувати зволожуючі краплі протягом тижня, їжте продукти, багаті калієм, магнієм і кальцієм, пийте більше води і менше кави, гуляйте вночі і добре висипайтеся.

Сітківка і стрес

Центральна серозна хоріоретинопатія раніше вражала переважно молодих людей 30–50 років з типом поведінки А – активним, цілеспрямованим, відповідальним, перевантаженим, а тому хронічним стресом. Тепер до цієї категорії може бути віднесений кожен в Україні. Захворювання розвивається повільно, є ризик втрати зору.

Люди скаржаться на напівпрозору пляму перед оком, яка не рухається, лінії можуть виглядати спотвореними, а зображення можуть виглядати зморщеними. Надлишок гормонів стресу в крові порушує роботу природних бар’єрів і рідина накопичується під сітківкою. Чим довше триває набряк, тим більше пошкоджуються фоторецептори сітківки.

Рекомендації будуть аналогічні попереднім: спати, відпочивати, дихати повітрям, раціонально харчуватися, відмовитися від шкідливих звичок. І обов’язково проконсультуйтеся з окулістом, який може призначити медикаментозне лікування або застосувати лазерне лікування.

Є ще одна категорія людей, у яких від стресу значно знижується зір. У стані емоційної пригніченості та відчуття приреченості хворі на цукровий діабет нехтують лікуванням. Хвороба виходить з-під контролю, внаслідок чого виникають ускладнення – діабетична ретинопатія. Якщо вчасно не вжити заходів, ураження сітківки прогресує, а це вже загрожує сліпотою.

Стрес і зір пов’язані

Хочу зауважити, що не тільки стрес часто призводить до проблем із зором. Погіршення або втрата зору, у свою чергу, може спричинити стрес і депресію.

Часто в нашу клініку звертаються люди, які місяцями або роками відкладали проходження обстеження. Жили вони в тривозі, боячись почути вирок, часом перебільшуючи чи, навпаки, недооцінюючи небезпеку. Але після обстеження пацієнти звільнилися від тягаря надуманих проблем і отримали чіткий план дій.

Тому враховуйте загальні рекомендації, якщо ви перебуваєте в стресовому стані і помічаєте, що ваш зір погіршується:

  • Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем – терапевтом, невропатологом, психотерапевтом, окулістом і дотримуйтеся їх вказівок.
  • Використовуйте дихальні вправи при нервовому стані.
  • Переключіть увагу з новин на своє здоров’я: налагодьте сон, розпорядок дня, дієту, прогулянки на вулиці, фізичні вправи.
  • Дотримуйтесь гігієни праці з використанням допоміжних засобів, робіть очну гімнастику (переведення погляду з близького предмета на віддалений), використовуйте зволожуючі краплі.
  • Бережіть себе та своїх близьких, бережіть своє фізичне та психічне здоров’я, зір і вірте, що одного прекрасного дня ми всі побачимо перемогу.

Читайте також:Щоб підтримати українських військових, тисни >ТУТ<.

Джерело: https://tsn.ua/lady/zdorovye/aktualnaya-tema/yak-stres-vplivaye-na-ochi-ta-yak-comu-zapobigti-poyasnyuye-likarka-2217916.html

Comments

Новости