Connect with us

Коррупция

Дорогий співвітчизник. Позови з Коломойським вже обійшлися платникам податків у 600 млн грн

ср, 26/06/2019 — 14:58

Судові процеси, ініційовані Ігорем Коломойським проти України в боротьбі за Приватбанк, обійшлися в 2018 році державі в 600 мільйонів гривень.

«Інша сторона судових процесів несе приблизно такі ж витрати на суди», — повідомив добре обізнане джерело на юридичному ринку виданню НВ-Бізнес.

На сьогодні по ПриватБанку все проходить 600 ключових судових процесів. «ПриватБанк » та держава в особі Національного банку і Міністерства фінансів намагаються достукатися до судів всіх юрисдикцій, де б можна було добитися справедливості. Є менш знакові — їх 4800, а в цілому, якщо враховувати наших роздрібних клієнтів — 238 тисяч судових процесів, тобто це фактично 60% судових позовів всієї банківської системи за різними спорах», — повідомляла заступник голови правління Приватбанку Галина Пахачук.

ПриватБанк є найбільшим банком України з часткою ринку більше 35%. За підсумками 2018 року ПриватБанк отримав 11,67 млрд грн чистого прибутку. Кількість клієнтів збільшилася на 1,5 млн — до 22 млн. Кожен другий клієнт (майже 9 млн) — активний користувач Приват24. За підсумками 2019 року, у Приватбанку планують отримати прибуток понад 9 млрд грн.

Судові процеси по ПриватБанку можна класифікувати за трьома основними критеріями: перший — українська юрисдикція, другий — європейська юрисдикція (Лондон, Женева та Кіпр), третій — юрисдикція США.

Суди в Україні: поки шість три на користь Коломойського

Ще за три дні до голосування у другому турі президентської гонки, в якій беззастережно виграв асоційований з Коломойським Володимир Зеленський, було відразу три рішення на користь екс-власника Приватбанку: 18 квітня Окружний адмінсуд Києва визнав незаконною націоналізацію Приватбанку. Дата розгляду апеляція ще не відома; 19 квітня — цей же суд скасував рішення НБУ, яким визначено перелік пов’язаних з банком фізичних та юридичних осіб, дата розгляду апеляції відбудеться 9 липня в Шостому апеляційному адмінсуді Києва.

Окремо потрібно виділити, рішення від 20 квітня 2019 року, прийняте в суботу вночі Печерським районним судом Києва. Найвідоміший райсуд країни розірвав договору особистого поручительства Коломойського за кредитами рефінансування Приватбанку на суму 9,2 млрд грн, отриманими від НБУ до його націоналізації. Після цього аналогічна справа за поруками за позовом Коломойського почали розглядати в Госпсуді Києва, засідання за яким відбудеться 27 червня. І з цього ж питання зараз йде ініційований НБУ процес в Женевському суді, який Коломойський намагається заблокувати позовами в Україні.

Далі 13 травня НБУ програв справу в Шостому апеляційному адмінсуді, який відхилив апеляційну скаргу регулятора на визнання незаконним його розпорядження про перевірку Приватбанку, яке лягло в основу націоналізації фінустанови. НБУ оскаржить це рішення у Верховному суді.

Також зараз в господарському суді за позовом Коломойського розглядається справа про визнання недійсним договору купівлі-продажу Приватбанку, укладеного між його екс-власниками і державою в процесі націоналізації. Засідання призначено на 11 липня.

І 29 травня НБУ програв процес у вже відомому Окружному адмінсуді, який скасував рішення НБУ про виключення PWC з реєстру аудиторських фірм. Звіти цієї компанії не фіксували проблеми у Приватбанку, який раптово став неплатоспроможним і потребує докапіталізації на 155 млрд грн. НБУ оскаржить це рішення.

Варто відзначити і побічно пов’язане зі справою Приватбанку рішення Баришівського районного суду Київської області від 11 червня, яким він заборонив першого заступника голови НБУ Катерині Рожкової засідати в правлінні Нацбанку і виконувати покладені на неї обов’язки. Рожкова активно брала участь в націоналізації Приватбанку. НБУ не чекаючи тексту рішення 14 червня подав скаргу.

Держава не скрізь програє в Україні, і поки здобуває перемоги у Верховному суді. До таких належить перемога НБУ та Приватбанку за позовами Нікопольського феросплавного заводу та кіпрської компанії Тровелко Холдінгз Лімітід на суму понад 2,6 млрд грн, де Коломойський програв. Також Верховний суд відхилив касаційну скаргу Коломойського на скасування заборони НБУ, Мінфіну, ПриватБанку та їх консультантів, включаючи міжнародні компанії AlixPartners Services UK, Kroll Associates UK, Hogan Lovells International, виконувати умови будь-яких договорів, які стосуються бізнесмена. Найближчим часом у Верховному суді також будуть розглянуті справи за позовом суб’єктів, пов’язаних з Коломойським, зокрема, Марганецького Гзк, Олени Боголюбовой (колишня дружина Геннадія Боголюбова — бізнес-партнера Коломойського), Укринтеринвест, Укрндіінжпроект.

За словами Галини Пахачук, у Приватбанку суди в основному пов’язані з самим великим проблемним портфелем банку, що дістався у спадок від екс-власників Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Зокрема, мова йде про корпоративні кредити, переоформлені на «компанії-одноденки». «Компанії, які були переоформлені кредити при колишніх власників банку буквально за кілька місяців до націоналізації, сьогодні повинні ПриватБанку 240 мільярдів гривень», — сказала Пахачук.

Суди в Європі: Лондон, Женева, Кіпр

Першим був позов Приватбанку у Високий суд Лондона, який наклав всесвітній арешт на активи колишніх власників і дозволив Коломойському витрачати не більше 20 тис фунтів стерлінгів в тиждень. Зараз ПриватБанк знаходиться на стадії апеляції в цьому процесі.

Ще один важливий процес — вже згаданий позов НБУ в суд Кантону Женеви за місцем проживання Коломойського. Мета — стягнення заборгованості як з особистого фінансового поручителя перед НБУ кредити рефінансування на суму 9,2 млрд грн, видані до націоналізації Приватбанку.

Третій — 30 березня 2018 року ПриватБанк подав у районний суд Нікосії на Кіпрі позов проти PricewaterhouseCoopers (Кіпр) і PricewaterhouseCoopers (Україна). В Приватбанку заявили, що структури PwC порушили свої обов’язки при перевірці фінансової звітності банку за 2013-2015 роки із-за чого він отримав $3 млрд збитків.

«Наступний кейс — на Кіпрі. Там є філія Приватбанку, але у нього не було статусу юридичної особи. У підсумку ПриватБанк збирав гроші на території України, тобто депозити, а через філію видавав кредити за кордоном», — розповіла Галина Пахачук.

Суд у США: зворотний відлік

21 травня 2019 року ПриватБанк подав позов на 104 сторінках Канцелярський суд штату Делавер проти Ігоря Коломойського і його бізнес-партнера Геннадія Боголюбова. Серед відповідачів є також три громадянина США, що живуть в Майамі, і дев’ятнадцять анонімних компаній.

Юристи Приватбанку в позові стверджують, що з січня 2006-го по грудень 2016 року загальний рух грошових коштів (кредитів) за рахунками кінцевих бенефіціарних власників у кіпрському філії Приватбанку склало $470 млрд. Це приблизно вдвічі перевищує валовий внутрішній продукт Кіпру за той же період. Банк прямо звинувачує колишніх власників у «відмиванні» $678 млн.

У позові описана схема з виведення коштів колишніми власниками Приватбанку. Як стверджується, бенефіціари «використовували ПриватБанк як свого власного кишенькового банку», виводячи мільярди доларів з Приватбанку і потім використовуючи компанії в Сполучених Штатах для «відмивання» сотень мільйонів доларів. Банк збирав роздрібні депозити в Україні, пропонуючи хороші умови та сервіс. Потім гроші надходили на філію Приватбанку на Кіпрі, йдеться в позові.

Крім того, повідомлялося, що ФБР розслідувало справу Коломойського в штаті Огайо на предмет відмивання грошей.

Ключове питання зараз — чи прийме суд у Делавері позов до розгляду. Якщо так, то колишнім власникам Приватбанку гарантовані кілька років протистояння в правовою системою США.

Головна небезпека американського позову Приватбанку для відповідачів — в описі схеми і вказівці компаній, які використовувалися для виведення грошей.

Юристи прогнозують: якщо позовні вимоги до Коломойському і Боголюбову будуть доведені, то ними можуть зацікавитися правоохоронні органи США, аж до початку розслідування і вимоги екстрадиції. Тому їх може чекати доля українського олігарха Дмитра Фірташа, який вже понад 5 років перебуває невиїзним у Відні, втрачаючи бізнес і політичний вплив в Україні. Вчора Верховний суд Австрії відхилив апеляцію адвокатів українського бізнесмена Дмитра Фірташа на рішення апеляційного суду про його екстрадицію в США. Остаточне рішення — за федеральним міністром юстиції Австрії.

Зазначимо, що на початку тижня в ЗМІ з’явилася інформація про те, що Боголюбов звернувся в міграційну службу відразу після повернення в Україну, із заявкою на отримання українського громадянства. В якості версії, згадувалося саме відсутність договору про екстрадицію між Україною і США (у Боголюбова є британський паспорт). Сам Боголюбов спростував цю інформацію. «Повна брехня! Сьогодні у мене є дозвіл на постійне проживання в Україні — саме за ним я звертався в Міграційну службу», — заявив Боголюбов.

Якщо екс-власники Приватбанку отримають підтримку з боку діючої влади, то вони, швидше за все, залишаться в Україні. Відповідно до ч. 2 ст. 25 Конституції України, на відміну від того ж Ізраїлю, у якого договір про екстрадицію до США діє з 1962 року, Київ своїх громадян не видає.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Источник — http://grom-ua.org/

Comments

Новости