Connect with us

Коррупция

Правдива історія проклятих картин

нд, 30/06/2019 — 18:46

Твори мистецтва, що тануть зловісні таємниці.

Вже майже двадцять років по інтернету гуляє леденить душу історія про «найстрашнішою картині» The Hands Resist Him («Руки опираються йому»), написаної в 1972 році американським художником Біллом Стоунемом. Картина привернула увагу завдяки аукціону на eBay. Згідно з оголошенням про продаж, власники хотіли позбутися картини, оскільки вірили, що зображені на ній фігури здатні виходити з рами. Намагаючись розгадати таємницю страшної картини, Ліна Новик на сайті проекту batenka.ru з’ясувала, що це далеко не єдиний арт-об’єкт з поганою славою.

У 2000 році анонімний продавець (в деяких джерелах її називають Люсі) розмістила на eBay написане капслоком оголошення про продаж «страшної картини». Текст супроводжувався репродукцією: картина зображала хлопчика-дошкільника і безглазую ляльку майже з нього зростанням, які стояли на тлі скляних дверей; до скла із зворотного боку було притиснуто кілька дитячих долонь. За словами продавця, полотно знайшли в покинутій пивоварні, звідки її забрали додому і повісили в дитячій, — але там вона не прижилася.

Чотирирічна донька господині стверджувала, що бачила, як по ночах фігури виходять з рами і переміщаються по кімнаті. Хоча сама Люсі, як вона писала потім у рекламі, тільки відмахнулася від дочки, стурбований батько сімейства вирішив у всьому розібратися і встановив у дитячій фотокамеру з датчиком руху. За три ночі, поки велася зйомка, камера зреагувала вісім разів. Хоча на більшості знімків не було ніяких ознак надприродного, на двох останніх фотографіях було видно, що фігура ляльки загрожує хлопчикові «чимось на зразок пістолета», як би примушуючи його вийти з рами. Однак знімків в інтернеті так і не з’явилося.

Хоча Люсі не терпілося позбутися від жахаючої картини, вона настійно рекомендувала робити ставки особам з нестійкою психікою і не готовим до зустрічі з паранормальним. Вона писала, що картина «може мати, а може і не мати» надприродної сили, але вже якщо хтось має намір цю картину купити, то нехай сам з цим і розбирається, а вона знімає з себе всяку відповідальність за все, що станеться після продажу. На завершення Люсі згадала, що після аукціону вони з чоловіком хотіли б освятити свій будинок і шукають людину, яка могла б допомогти.


Bill Stoneham, The Hands Resist Him, 1972

Через деякий час, відповідаючи на питання про розміри картини (61 × 91,5 см), Люсі вирішила разом прокоментувати ще кілька питань і запобігти новим. Вона писала, що після того, як картину прибрали з дитячої, в кімнаті не було ніяких дивних запахів, не чулося ніяких голосів, а на стіні не залишилося ніяких слідів, що привидів не існує і паранормальних явищ теж, і нарешті, що «це просто картина, а більшість таких [надприродних] речей мають пояснення». Фігури на знімках, про які вона згадувала раніше, — це, мабуть, результат дивної гри світла, і всерйоз їх приймати не варто. А ось освятити будинок — ідея хороша в будь-якому випадку, і тому вони з чоловіком все ще шукають, хто б це зробив.

У інтернет-користувачів картина викликала не найприємніше враження. Дивлячись на неї, люди починали відчувати нудоту, тривожність і головний біль. Діти починали плакати, домашні тварини вели себе неприродно. У кого-то з-за картини гас екран, а новий принтер починав нервово жувати папір. Але замість того, щоб уникати цього порталу в пекло, до нього організували прощу: за тридцять днів торгів сторінку аукціону переглянули 30 000 разів. Хоча більшість прийшло туди виключно з цікавості, дехто все ж взяли участь у боротьбі за лот, і картина пішла з молотка за 1025 доларів за початковою ціною в 199.

КАРТИНА-ВБИВЦЯ

Картину купив Кім Сміт, власник галереї в місті Гранд-Рапідс, розташованому в двох годинах їзди від Чикаго. Сміт вважав, що купує цінний твір 1940-х років, але, як з’ясувалося пізніше, помилився. Масова істерія навколо аукціону спочатку пройшла повз галериста, але все одно наздогнала його після завершення торгів. Сміту посипалися повідомлення з розповідями про надзвичайний вплив картини на людей, тварин та побутову техніку, а якийсь послужливий шаман з Міссісіпі навіть порадив від картини якомога швидше позбутися і розповів, як після цього «очистити» свій будинок. Сам покупець нічого надприродного так і не відчув, що всіх дуже засмутив. Через місяць після завершення торгів він сказав в інтерв’ю веб-ресурсу з інтригуючою назвою Surfing the Apocalypse, що був би радий повідомити про картину що-небудь таке, але повідомити йому, на жаль, нічого.

Саме Сміт відшукав художника, який написав картину багато років тому і навіть не підозрював, скількох людей вона налякала. Автором картини виявився художник-сюрреаліст Білл Стоунем, багато років пропрацював в кіно і гейм-дизайні. Він і допоміг частково відновити історію полотна. З’ясувалося, що картина була написана в 1972 році і частково відтворювала дитячу фотографію художника з сусідською дівчинкою, яка на полотні перетворилася на ляльку. По мережі гуляє фотографія, яку нібито використовував Стоунем, хоча в розмові з журналісткою The Telegraph він сказав, що знімок, про який йде мова, він давно втратив. Назвою картини The Hands Resist Him послужив заголовок вірша, написаного першою дружиною художника за рік до появи картини.

На початку 1970-х років Стоунем продав картину галеристу Чаку Файнгартену. За спогадами художника, Файнгартен тоді купив всі його картини — крім однієї, яка здалася йому занадто похмурою. В одному інтерв’ю Стоунем згадав, що відхилену Файнгартеном картину купив інший чоловік, який потім зійшов з розуму, підпалив власний склад і потрапив у в’язницю. При цьому жодних переконливих доказів цього Стоунем не приводив.

Файнгартен виставив The Hands Resist Him в 1974 році, після чого її спочатку купив, а потім перепродав актор Джон Марлі (це його герой знайшов відрубану голову коня у фільмі «Хрещений батько»). На цьому провенанс обривається: кому і в який саме момент продав картину Марлі, зараз вже ніхто не пам’ятає.


Bill Stoneham, The Hands Invent Him, 2017


Bill Stoneham, Threshold of Revelation, 2012


Bill Stoneham, Resistance at the Threshold, 2004

З’ясувалися й інші подробиці. Наприклад, що в 1978 році покінчив життя самогубством Генрі Сэлдис, художній критик газети Los Angeles Times, писав про виставку 1974 року. У 1978 році помер Файнгартен, а ще через три роки у віці сімдесяти семи років помер Джон Марлі. Хоча Сэлдис перед смертю страждав від депресії на тлі важкого розлучення, а Марлі помер внаслідок складної операції на серці, з’явилася версія, що смерть усіх трьох чоловіків спричинило за собою їх близьке знайомство з жахливою картиною.

На це натякає і коментар до картини самого Стоунема, опублікований на його сайті, в якому згадується про смерть Сэлдиса і Марлі: «Я впевнений, що це просто збіг, але дещо з того, що я малюю, резонує в інших, відкриваючи потайні двері».

Пізніше художник написав два «сиквела» і «пріквел» до The Hands Resist Him і розмістив на своєму сайті посилання на ресурс, де можна замовити диванну подушку, сумку або блокнот з репродукцією картини. При цьому дохід від продажу речей з принтами картини, швидше за все, отримує не Стоунем, а хтось Дарен Кайл о’ніл, якого картина полонила настільки, що він викупив права на зображення, написав книгу за мотивами її історії і тепер знімає фільм по цій книзі. Картина також з’явилася в комп’ютерних іграх Found Lost, Scratches і навіть The Sims

ПОРТРЕТ, ЯКИЙ ОБІЦЯЄ БЕЗПЛІДДЯ

На запит в Гуглі можна швидко знайти десятки збірок «найстрашніших картин в історії» і «картин, які приносять нещастя». Найчастіше достатньою підставою для включення картини в такий список є її «страшне» зміст. Основу багатьох таких підбірок складають шедеври класичної живопису кшталт «Саду земних насолод» Ієроніма Босха, «Мертвої матері» Едварда Мунка, «Відрубаних голів» Теодора Жеріко або «Нічного кошмару» Генрі Фюсли.


Ієронім Босх «Сад земних насолод» (ок. 1503-1515), Музей Прадо, Мадрид


Теодор Жеріко «Голови, відрубані гільйотиною» (друга половина 1810-х), Музей Лувр, Париж


Генрі Фюсли «Нічний кошмар» (1781), Детройтський інститут мистецтв

Однак якщо мова йде не стільки про «страшних», скільки про «проклятих» картинах, у списках з’являються нешкідливі на перший погляд «латаття» Клода Моне, які, за легендою, викликають пожежі (наприклад, пожежа МоМА в 1958 році); картина «Людина припускає, а Бог розташовує» Едвіна Ландсіра, що заважає студентам гідно здавати іспити, а також «Поклоніння волхвів» Пітера Брейгеля Старшого та «Портрет М. І. Лопухіної» В. А. Боровиковського, нібито викликали безпліддя


Ст. Л. Боровиковський «Портрет М. І. Лопухіної» (1797), Третьяковська галерея, Москва

Хоча іноді буває складно виявити витоки подібних міських легенд, у разі картини Ландсіра, що зображає трагічний фінал арктичної експедиції 1845 року, вони швидше очевидні. З 1881 року картина «Людина припускає, а Бог розташовує» виставлена в одному з приміщень Королівського коледжу Холлоуей Лондонського університету, де вже майже сотню років проходять іспити. Серед студентів з’явилася легенда, що той, хто сидить біля картини, іспит неодмінно провалить. З цієї причини з 1970-х років на час тестів полотно завішують британським прапором. Звичай з’явився після того, як один з студентів відмовився виконувати екзаменаційне завдання поряд з картиною, а всі інші місця вже були зайняті. Екзаменатор став шукати, чим прикрити картину, і вирішив, що опинився під рукою національний прапор підходить для цих цілей як не можна краще.

У деяких випадках приводом для міфотворчості стають факти біографії написав картину художника або його моделі, причому як реальні, так і вигадані. Наприклад, графиня Лопухіна, чий портрет написав Боровиковський в 1797 році, вже у 1803-му померла від сухот. Передбачається, що після цього картина стала «мстити» молодим дівчатам. Сучасниці нібито боялися дивитися на портрет, оскільки це обіцяло безпліддя. Подібні байки існують і про картині «Поклоніння волхвів» Брейгеля Старшого: легенда свідчить, що фігура святої діви була списана з безплідною моделі — і тому її недуга передавався і власникам картини. Втім, у цієї історії щасливий фінал: зрештою твір мистецтва потрапило до батька трьох дітей, який вже не особливо переживав за своє репродуктивне здоров’я.
Примітно, що легенда про прокляття «Волхвів» зустрічається виключно в текстах російською мовою. Це наводить на думку, ніби джерелом суперечливих відомостей могла бути публікація 2007 року в одній російській газеті. Цей джерело оперує виразами на кшталт «середньовічні нідерландці» і довірливо повідомляє, що «„Лопухіна“ губила дворянок», «„Крик“ вбиває кривдників», «Водяні лілії“ спалюють будинки», а «Джоконда“ — вампір!»

Список світових шедеврів «з поганою славою» в газеті сусідить з розповіддю про картині «Жінка дощу» сучасної української художниці Світлани Телець. На момент публікації картину «вже тричі купували, а потім повертали назад», оскільки вона викликала у глядачів «почуття тривоги і первісний страх». Цікаво, що на відміну від «Волхвів», «Лопухіна» і «Жінка дощу» неодноразово потрапляли в іноземні збірки «проклятих картин». Те обставина, що знамениті шедеври сусідять у цих списках з відвертим кітчем, схоже, нікого не бентежить.+

ЗАСМУЧЕНИЙ ХЛОПЧИК ВИКЛИКАЄ ПОЖЕЖІ

Як мінімум дві «страшні картини» знаходяться в готелях штату Техас. Це «Портрет Бернардо де Гальвеса», який висить у готелі Galvez & Spa в Галвестоне, а також картина, відома як «Любовні листи», в готелі Driskill в місті Остін. Про портреті Гальвеса кажуть, що він ніби стежить за постояльцями і погоджується сфотографуватися, тільки якщо попросити у нього на це дозволу (а інакше знімки виходять так собі.

«Любовні листи» — лише одна з численних копій з картини Чарльза Тревора Гарленда. Це копія, яка знаходиться в Остіні, за чутками, стала притулком духа чотирирічної дівчинки, яка померла в готелі в 1887 році. Дівчинка на ім’я Саманта Х’юстон була дочкою американського сенатора і загинула, впавши з драбини через необережної ігри з м’ячем. Ось тільки техаський сенатор Сем Хьюстон померла в 1863 році, а у його сина, також сенатора, Енді Джексона Х’юстона дочки Саманти ніколи не було. Це, однак, не заважає гостям спостерігати, як у дівчинки на картині змінюється вираз обличчя. Примітно, що надприродна сила в цій історії приписується не оригіналу, а саме копії


Чарльз Тревор Гарленд «Різдвяне вітання», (друга половина XIX століття?), Приватне зібрання (?)

Ще більш показова в цьому відношенні історія про картині «Плаче хлопчик». Її репродукції в 1960-х і 1970-х роках можна було знайти в будь-якому британському універмазі. У вересні 1985 року таблоїд The Sun написав, що «Плаче хлопчик» викликає пожежі. Опублікована замітка розповідала про пожежу в місті Ротерем, який знищив будинок подружжя Рона і Мей Холів. Єдиною річчю, яка вціліла під час пожежі, була репродукція «Заплаканого хлопчика», яка залишилася висіти на стіні. Здогад про те, що причиною пожежі стала саме картина, повинні були підтвердити слова ротеремского пожежного, який стверджував, що вже не раз бачив абсолютно неушкодженого «Заплаканого хлопчика» на згарищах. Цього виявилося достатньо для заяви The Sun, що цю картину «пожежники вважають проклятою». На закінчення газета повідомляла, що у Великобританії було продано понад 50 000 копій картини.


(?) Джованні Браголин (Бруно Амадио) «Плаче хлопчик»

Після публікації замітки в редакцію посипалися листи стурбованих читачів, які поспішали поділитися розповідями про подібних випадках з участю картини. Незабаром з’ясувалося, що різні джерела повідомляли щонайменше про п’ять різних варіантах зображення, деякі з яких належали пензля іспанського художника Бруно Амадио, який працював під псевдонімом Джованні Браголин, а інші приписувалися шотландської художниці Анни Зинкайзен. Крім «хлопчиків», в немилість потрапили плаче «дівчинки». Правда, пізніше з’явилася версія, що «дівчатка», навпаки, могли нейтралізувати шкідливий вплив «хлопчиків»


Репродукція картини Ганни Зинкайзен «Плаче хлопчик»

Коли в Ротереме стався черговий пожежа, а на його місці знову виявили «Заплаканого хлопчика», місто охопила масова паніка. Пожежний департамент був змушений виступити із заявою, з якої випливало, що сталися пожежі жодним чином не пов’язані з картиною, а причиною загорянь в більшості випадків було порушення норм пожежної безпеки. Репродукції «Заплаканого хлопчика» перебували на згарищах лише тому, що деякий час тому вони користувалися величезною популярністю. Нарешті, картини залишалися неушкодженими, оскільки були надруковані на щільному картоні, який в принципі дуже погано горить.
Після того як «Плаче хлопчик» виявився при пожежі в італійському ресторані в Грейт-Ярмуте, The Sun запропонувала читачам надіслати своїх «хлопчиків» в редакцію і пообіцяла всіх їх знищити. «Хлопчиків» набралося стільки, що під них відвели окреме приміщення, яке раніше слугувало переговорної. Картини вивезли за місто і під чуйним наглядом пожежної бригади дещо спалили.

«СТРАШНІ КАРТИНИ» В ЕПОХУ ТЕХНІЧНОЇ ВІДТВОРЮВАНОСТІ

На думку мистецтвознавця Гейл-Ніни Андерсон, історія з «Сумували хлопчиком» відбила демократизацію ідеї про те, що твори мистецтва можуть діяти як канал для не цілком пояснюваних енергетичних потоків. «Плаче хлопчик» змусив публіку повірити, що «прокляття» може бути підданий не тільки оригінал, тобто конкретний арт-об’єкт, але і сам по собі візуальний мотив, — і тим самим підготував грунт для масового занепокоєння з приводу The Hands Resist Him на початку нульових.

Хоча з часом популярність міської легенди про «Плачущем хлопчика» пішла на спад, вона відродилася завдяки згадки в книзі Тома Сленема Haunted Liverpool, опублікованій в 2000 році. Саме у 2000 році світова громадськість дізналася про існування The Hands Resist Him, сама історія про те, що картина була знайдена на покинутій пивоварні, перегукується з мізансценою, яку малювала The Sun: згорілий будинок з неушкодженим «Сумували хлопчиком» в передбачуваному епіцентрі вже погашеної пожежі.

Дві історії, які навчають не чекати нічого хорошого від портретів маленьких хлопчиків, схожі ще і в тому, що своїм масштабом вони зобов’язані мас-медіа. Про «Плачущем хлопчика» стало відомо з друкованої преси, а міська легенда про The Hands Resist Him поширилася завдяки інтернету. Кожен, хто мав до нього доступ, мав можливість доторкнутися до загадки. Крім того, картина стала одним з перших «містичних» об’єктів, які з’явилися на eBay. За нею послідували привиди в банку, сирний тост з зображенням богоматері, який в 2004 році пішов з молотка за 28 000 доларів, і багато інші примітні лоти.

«МУЧЕНИК»

З 2010 року по мережі гуляє легенда про черговий «проклятої картині» — «Мученик» (The Anguished Man). Нинішній власник «Мученика» Шон Робінсон стверджує, що полотно дісталося йому в спадок від бабусі, у якої воно двадцять п’ять років пролежала на горищі. Бабуся говорила Робінсону, що ця картина — чисте зло, але чомусь так від неї і не позбулася. Хто написав картину — незрозуміло, зате абсолютно точно відомо, що фарбу художник змішав з власною кров’ю, а коли закінчив картину — звів рахунки з життям.

Коли бабусі не стало, Робінсон повісив картину в своїй спальні, після чого став бачити ночами фігури і чути шепіт і плач. Тоді він придумав зафіксувати паранормальну активність картини за допомогою відеозйомки. На YouTube-каналі Робінсона і зараз доступні кілька відео, на яких відображені невиразні відблиски на картині і схвильовані розповіді про неї господаря. Кожен з роликів набрав 28 000 до 1,7 мільйона переглядів

Ліна Новик, batenka.ru

Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Источник — http://grom-ua.org/

Comments

Новости